Pracujeme-li s duší, je to jediné, co nás certifikuje, naše vlastní duše

14/01/2018
Autor: Jan Bílý
Kategorie: 
Štítky:

    Warning: Undefined variable $post in /data/c/3/c37fab22-ff30-45e2-bc5e-8571d49e841c/cask.cz/www/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 3

    Warning: Attempt to read property "ID" on null in /data/c/3/c37fab22-ff30-45e2-bc5e-8571d49e841c/cask.cz/www/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(133) : eval()'d code on line 3

Pracujeme-li s duší, je to jediné, co nás certifikuje, naše vlastní duše

"Pracujeme-li s duší, je to jediné, co nás certifikuje, naše vlastní duše", řekl kdysi můj učitel Daan van Kampenhout, když jsme v německém Freiburgu řešili chybějící (německou) certifikaci jedné z účastnic workshopu.

Podobně jako Bert Hellinger, i Daan byl tou dobou znám jako autor výroků, s nimiž sice nesouhlasili vždy všichni, nicméně které nám zavdávaly náměty k zamyšlení.

Snad ještě větší problém než s certifikáty mám tehdy, mám-li posuzovat (například ve svém výcviku) "správnost či nesprávnost" nějaké konkrétní konstelace.

Z mého pohledu mají konstelace totiž poměrně silně rituální charakter - působí totiž na jednak symbolicky a za druhé na podvědomí klienta (účastníků). U podobného druhu práce lze posuzovat její účinnost a ta, jak víme, se u konstelací může projevit až po nějakém čase, nezřídka po týdnech nebo měsících.

Jak tedy udělat intervizi, tedy vzájemnou pomoc a posuzování naší konstelační práce, aniž by to na jedné straně nevedlo k neoprávněné kritice a "šťourání se" v konstelaci, kterou někdo vedl "jinak", než jsem zvyklý a přesto se nevzdat možnosti něco k této práci říci?

Intervize, kterou považuji za přínosnou a kterou se například snažím poskytovat v každoročním setkání absolventů mých výcviků, může tedy patrně spočívat pouze v přátelském sdílení, čeho si kdo všiml a jak na koho konstelace působila, bez nároků na objektivní správnost.

Podstatně větší přínos vězí ovšem v tom, že konsteláři staví zakázky konstelářům, aniž by tito museli navštívit nějaký oficiální seminář svých kolegů. A po (jakékoliv) konstelaci mohou dostat ještě "návdavkem" poměrně kvalifikované vhledy od spoluúčastníků takovéto "peer-to-peer" skupiny.

Intervize takto vedená může být tedy velice zábavná, poučná, přátelská a netřeba se bát nějakého odhalení vlastních nedostatků. Protože všichni se stále a stále učíme a nejlépe je učit se skrze reflexi toho, co děláme. A ačkoliv jsem 20. 2. "vlastně" vůbec neměl volno, tak jsem si ho "udělal" a nyní se na tuto intervizi už velice těším - na setkání, na kterém také chceme tak trochu představit část nového vedení ČASKu. Váš, Jan Bílý

Click me
facebook-square