Pozvání do paneové diskuse přijali Jan Bílý, Miroslav Hajduk, Jiří Šmejkal, Jitka Vodňanská a Ivana Wurstová. V závěru se k panelistům připojil ještě Ivan Verný, hlavní host konference ČASK 2017:
V záznamu uslyšíte mimo jiné odpovědi na následující otázky:
Anotace jednotlivých workshopů naleznete níže na stránce, na tomto místě uvádíme stručné poznámky k tomu, co proběhlo.
Vojtěch Černý v úvodu svého příspěvku odkazoval na výzkum Adverse Childhood Experiences (ACE) Study, jehož znalost je dle jeho slov povinnou výbavou každého, kdo pracuje s lidmi v pomáhající profesi. Výzkum ukazuje, že setkání s nepříznivou zkušeností je v populaci častější než se obecně předpokládá. Podstatný je vliv těchto zkušeností na neurovývoj a důležitá je přítomnost podpůrných faktorů (viz následující konstelace). Ti, kteří chtějí pracovat s traumatem druhých musí nejdříve zkoumat svoje motivace k podobné práci a zpracovat a integrovat vlastní traumatizaci.
Konstelace: Tělo, rozum, emoce, příznivé životní okolnosti, nepříznivé životní situace, terapeut neuznávající trauma, terapeut obeznámený s doprovázením traumatizovaného klienta, podpůrné faktory rodiny (zmírňující důsledky traumatu) - blízkost, loajalita, podpora, ochrana, důležitost, láska, naplnění potřeb lékařské péče.
Jiří Šmejkal věnoval ve svém příspěvku velkou pozornost vztahu učitele a žáka. Formou konstelačního cvičení ve dvojicích a následného sdílení účastníci hledali odpověď na otázky:
První cvičení: Jak dát ve vztahu učitel-žák výraz tomu, že učitel je větší z hlediska hierarchie?
Druhé cvičení: Jak dát ve vztahu učitel-žák výraz tomu, že žák je procesně větší (coby klient)?
V závěru workshopu demonstroval Jiří Šmejkal vliv předků na vztah učitel-žák. Dynamika vztahu se měnila s každou další generací, kterou do náhledové konstelace přidal.
Richard opěla v úvodu svého příspěvku ukazoval cvičení, na kterém ve firemním prostředí demonstruje důležitost znalosti a respektování systemických zákonistostí. Každý ve skupině si zvolí dva lidi, kteří budou jeho referenčním bodem, následuje pokyn udržovat od obou těchto lidí stejnou vzdálenost. Toto zadání uvede skupinu do zdánlivě chaotického pohybu, který se časem ustálí. Stačí ovšem přemístit jediného člověka a celý proces hledání rovnováhy se opakuje, přičemž bez znalosti pravidla působí pohyb zcela chaoticky.
Následovala přednáška, prezentaci Richarda Opěly si můžete stáhnout zde.
Eva Pavková ve svém příspěvku prezentovala své dlouholeté zkušenosti z oblasti náhradní rodinné péče - její různé formy a systemické vlivy, které v těchto případech působí.
Prezentaci Evy Pávkové si můžete stáhnout zde.
Lenka Papadakisová vnímá podnikání jako nástroj proměny společnosti. Sdílela svou osobní zkušenost a zkušenost získanou doprovázením druhých s uplatňováním ženských kvalit v podnikání a hledáním rovnováhy mezi různými aspekty, které v podnikání jako muži i ženy využíváme. Následovala třífázová experimentálně-prožitková část workshopu:
Ivana Wurstová věnovala po krátkém úvodu většinu svého workshopu konstelačnímu rituálu uctění předků - s jednoduchým odůvodněním, že většina konstelací, které poslední dobou staví, vedou tímto směrem - k samotnému přijetí naší pozemské exitence.
Konstelační rituál: Účastníci se rozdělili na dvě poloviny, jedna polovina představovala předky, v druhé byl každý sám za sebe. Dva zástupci, muž a žena tvořili předěl mezi částí sálu vyhrazenou předkům a zbytkem účastníků, kteří dostali pokyn nejprve uctít předky ze své poloviny sálu a poté se vypravit k těm, ke kterým je to potáhne. Následně se rituál opakoval v opačných rolích.
Jan Bílý hovořil o vlivu konstelací na vědomí jednotlivce, zejména na jeho schopnost vnímat celek a naši odtrženost od něj. Následovala globální konstelace zakončená výmluvným výrokem Ufona: "Vy tady máte krásné kytky! ... Ještě."
Globální konstelace: Mojžíš (muž) a Judaismus (žena), Ježíš (muž) a Křesťanství (žena), Mohamed (muž) a Islám (žena). Dále Země-Gaia (žena) a návštěvníka z daleké galaxie a vyvinutější civilizace - Ufón.
Přepis konstelace naleznete na blogu Jana Bílého.
Dojmy z konference v blogu Lenky Konečné, jedné z účastnic.
Pro členy: 2400 Kč
Pro nečleny: 2900 Kč